שרותי כריכות

עיצוב כריכה לספר

החלק הקדמי הנמצא בפרונט (חזית) של כל ספר, ספרון, קונטרס או חוברת, והמחובר כחטיבה אחת לחלקו האחורי, נקרא "כריכה".

הכריכה, שהיא עטיפת הספר בעצם, היא הדבר הראשון איתה נפגש הקורא במהלך היכנסו לחנות הספרים. ויש בה השפעה רבה על ביצוע הקנייה. ובצדק. ומדוע?

הכריכה היא לכאורה רק משהו שטחי שמהותו זרה לתוכן, אולם עלינו לדעת כי לעיתים היא משלימה את התוכן, ואפילו עומדת בפני עצמה.

לאמיתו של דבר, פעמים רבות, הכריכה היא הפָּנִים של הספר, מלמדת לעיתים על תוכנו ובמידה ברה גם על איכותו, ומהווה מעין הזמנה לקורא להצצה ראשונית. ובקצרה: הכריכה היא הַפָּנִים של הַפְּנִים… מטרתה של הכריכה למשוך או "לפתות" את הקורא לקחת את הספר לידיו, לעלעל בו ולמצוא בו את מבוקשו, על כן יש לעיצובה חשיבות רבה.

על הכריכה להיות מושכת, ייחודית, מסקרנת ומסוגננת בהתאם לסיפור או לתוכן.

כעת נעבור להסבר על החלק הביצועי.

כריכת ספרים היא תהליך של הצמדת ואיחוד מספר דפים העשויים נייר או חומר אחר והפיכתו לספר. כיום יש מספר טכניקות לכריכת הספרים.

לספרים המיוצרים בצורה מסחרית יש נטייה להיכלל באחת מארבע הקבוצות דלהלן, בהן מקובל להשתמש:

ספר בעל כריכה קשה התפורה בגב הספר, אם נסתכל על החלק העליון של גב הספר, נמצא שהספר יכול להיות מורכב ממספר גיליונות דפוס מקופלים התפורים יחד. כאשר הספר פתוח באמצע הגיליון, ניתן לראות את חוטי התפירה. גודלו של ספר בעל כריכה קשה הוא בדרך כלל 15.24 על 22.86 סנטימטר (6 על 9 אינץ') או יותר. ספרים כבדים נתפרים בדרך כלל בעזרת חוט תיל.

ספר בעל כריכה רכה העשוי ממספר גיליונות מקופלים או דפים מבודדים מודבקים יחד בגב הספר באמצעות דבק חזק וגמיש. צורה זו של כריכה היא זולה ואיכותה ירודה, והמציאות מוכיחה כי היא על הרוב מתפרקת ונהרסת לאחר השתמשות ממושכת ותדירית, ובייחוד כאשר הספר נחשף למקור חום, וזאת משום שהדבקים הסטנדרטיים הינם מסוג דבק פלסטי או דבק חם, שהינם תֶּרְמוֹ-פלסטיים.

מאמר מקרטון נראה ממבט ראשון כמו ספר בעל כריכה קשה אך הוא בעצם עשוי כמו ספר בעל כריכה רכה עם כריכה קשה. אמנם, הוא אינו חזק ועמיד כמו ספר בעל כריכה קשה ולכן הדבר ייתן את אותותיו על הכריכה שתתחיל בתהליך התפרקות כבר לאחר שימוש קצר.

ספר תפור עשוי ונראה כמו ספר בעל כריכה קשה אך למעשה הוא מורכב מכריכה רכה. במקרה זה, הספר עמיד כמו ספר בעל כריכה קשה.

ועכשיו, קצת היסטוריה על הכריכות….

ככל הנראה, אמנות כריכת הספרים החלה לצבור תאוצה בתקופת שלטון האימפריה הרומית, במאה הראשונה לספירה, אז ייצרו ספר (שבאותה עת היה בכתב יד) על ידי קיפול דפים עשויים קלף לחצי ותפירתם בקפל. קלף היה שיפור משמעותי יחסית לגוֹמֶא (סוג של צמח מים) או מגילה (שהיתה רצועה ארוכה של קלף, פפירוס או נייר, שעליה נכתבו סימני כתב ואיורים. הסממן העיקרי של מגילה הוא הכתיבה הרציפה של הטקסט, המחולק אמנם לעמודות אך רשום כרצף המשכי אחד, בניגוד לספר המורכב מגיליונות, דפים ועמודים).

היתרון בקלף באותה עת היה במידת הנוחות, כי על ידי כך ניתן היה לכתוב בהם על שני צדי הדף ואף היה ניתן לרפרף בהם בצורה נוחה יותר.

אמנות כריכת הספרים עברה שלל תהפוכות, בתקופה מאוחרת יותר, ספרים נכרכו בין כריכה קשה כשהדפים היו עשויים מנייר או קלף, אך עדיין יוצרו על ידי תפירת הקפל של דפים מקופלים. כיוון שהספרים הראשונים היו כתובים בכתב יד ועשויים בעבודת יד, גודלם וצורתם היו מגוונים בצורה ניכרת, וכל ספר היה יצירה ייחודית בפני עצמו.

עם תחילתו של ייצור נייר כותנה באירופה, והשימוש בבתי דפוס באמצע המאה ה-15, אמנות הכריכה התחילה להשתית סטנדרטים ונורמות חדשות בתחום, אך גודלם של הדפים עדיין היו מגוון בצורה ניכרת.

שינויים ותמורות התחוללו בענף עד כ-1500 שנה לאחר מכן, במאה ה-15, עם התפתחות בתי הדפוס והשימוש הרווח בהם, אז נוצרו מגוון שיטות כריכה שהתפתחו והתעדכנו עד לשיטות המקובלות והמוכרות כיום.

ישנם מספר סוגי כריכות הנפוצות בשוק; רכה, קשה, ספירלה, סיכות ועוד.
למרות שאצלנו, ב"אור-הפקות דפוס והוצאה לאור" תוכלו לבצע את כל סוגי הכריכות בצורה מקצועית ויסודית, נפרט כאן שני סוגי כריכות עיקריים:

כריכה רכה – בכריכה הרכה גיליונות הספר עוברים "גיזום" בשדרת הספר ומהודקים לכריכה באמצעות דבק חם בלחץ. שיטה זו מאפשרת עיצוב בכל סוג שהוא, מראה הספר יוקרתי ומרשים, ניתן גם לבצע הטבעות, הבלטות, שוליים פנימיים ועוד. שיטה זו אטרקטיבית ונפוצה בשל עלויותיה הזולות.

כריכה קשה – בנוסף לשיטת ההדבקה, בכריכה הקשה ניתן גם לתפור את הגיליונות לכריכה. דבר שמקנה לספר עמידות לאורך זמן ממושך. בשיטה זו, הספר נשמר לאורך זמן, גיליונותיו נשמרים בכריכה, ואינם מתקפלים ומתקמטים. כמו כן, כריכה זו עמידה יותר בפני רטיבות וחום. אמנם, עלויותיה יקרות יותר וזמן הייצור שלה ארוך אף הוא מהרגיל, אך אין להשוות בין כריכה זו לקודמתה. היא אינה תלויה בגודל הספר או בכמות הגיליונות ויתרונה הוא בכך שהיא משביחה את חזותו החיצונית ואת מראהו של הספר לאין ערוך. דַמיינו לעצמכם את אותו הספר בכריכה רכה ובכריכה קשה. כשמחזיקים את הספר בידיים מיד חשים בהבדל. כמובן שבכריכה זו ניתן לעצב הכל כמו בכריכה הרכה, ואף יותר.

בנוסף לשתי שיטות אלו, ישנם עוד סוגי כריכות מוכרים שבהם אין צורך להרחיב;
ספירלה – הנקראת גם עקומה חלזונית, שַׁבְּלוּל. הדומה לאותה מחברת ספירלה המוכרת לנו מימי התיכון רק שהתוכן ועיצוב הכריכה הוא שלכם.
סיכות – אותה מחברת המוכרת מבית הספר היסודי רק שהתוכן ועיצוב הכריכה הוא שלכם.

ישנם עוד שיטות (קונטרס וכדומה) אך כל ענין לגופו וכל חיבור לכריכתו.

כמה מילים לסיכום:

צוות "אור-הפקות דפוס והוצאה לאור" כולל אנשי מקצוע מן השורה הראשונה, ביניהם: מעצבים גרפיים, עורכים, מעמדים ובתי הדפוס בעלי המיכון והטכניקות החדשניים והעדכניים ביותר. ב"אור-הפקות דפוס והוצאה לאור" נשמח לתת לכם את מיטב שירותי הכריכה שלנו במקצועיות ללא פשרות, ובאיכות הגבוהה ביותר, וכל זה במחירים השווים לכל נפש.

ברור וידוע לכולנו, האנשים העוסקים במלאכה, עד כמה הספר שלך – המחבר –  חשוב לך, ובאמת! לכן נעשה את המירב על מנת שספרך יופק ברמה הגבוהה והמקסימלית האפשרית ובעיצוב העדכני ביותר ובהתאם לסטנדרטים הגבוהים הקיימים כיום בשוק.

יש לזכור כי יש כללים ושלבים להוצאת ספר, לשם כך בעצם פנית, אתה המחבר, אלינו, ל"אור-הפקות דפוס והוצאה לאור", המבינים והמומחים בתחום כבר שנים. הואיל וכך, נאמר ברורות, לעולם לא נקצר זמנים או הליכים בתהליך הפקת הספר אם קיים חשש שקיצור הזמנים יפגע באיכותו של המוצר הסופי. כי מה שחשוב לנו – הוא מה שחשוב לך!!!

להיות מרוצה, זו לא רק סיסמא, אלא דרך חיים.
מודים לך על הבחירה הנכונה.
אור הפקות דפוס

אנחנו כאן בשבילך אור הפקות